14 marca na przedwyborcze spotkanie z dziennikarzami wyznaczono miejsce przed Basenem Astorii w Bydgoszczy. Ze współprzewodniczącym Rady Miejskiej Nowej Lewicy Mirosławem Kozłowiczem przybyli kandydaci na bydgoskich radnych. Zgodnie z międzypartyjnym porozumieniem z 17 lutego br. startują oni do wyborów z list Koalicji Obywatelskiej, ale na swoich planszach, banerach i ulotkach zaznaczają, że są kandydatami Lewicy i serce mają po lewej. Wśród nich – Kazimierz Drozd, Marek Jeleniewski, Anna Zofia Mackiewicz, Monika Pociot, Jan Szopiński i Zdzisław Tylicki oraz Magdalena Durczak i Halina Renz (obie kandydują na liście KKW Lewica do Sejmiku województwa).
Tematem konferencji i dyskusji przedwyborczej uczyniono: „Bydgoszcz nie jest przeciętna! Dość poniżania bydgoszczan!”.
Wprowadzenia dokonała radna, obecnie jeszcze wiceprzewodnicząca Rady Miasta Anna Zofia Mackiewicz, wiceprzewodnicząca RK Nowej Lewicy: – W kampanii wyborczej słyszymy, że 70 proc. bydgoszczan nie jest zadowolonych z życia w mieście. Wyjeżdżają z naszego miasta, nie lubią Bydgoszczy. W pozostałych 30 proc. jest niewielka grupka, która twierdzi, że wszystko w Bydgoszczy idzie źle, a Bydgoszcz jest w ruinie. Politycy powtarzają często, że Bydgoszcz jest przeciętna. Czy to tylko na potrzebę kampanii mówią tak kandydaci prawicy, Konfederacji?
A prawda jest taka, że nasze miasto jest liderem w bardzo wielu dziedzinach. Zawdzięczamy to nieprzeciętnym ludziom, instytucjom, organizacjom i przedsiębiorcom. Zero przeciętności!
Jako ekipa Lewicy zajmujemy się problemami Bydgoszczy na co dzień, nie od kampanii do kampanii. Dlatego mamy plany, projekty na kolejne zmiany, kolejne inwestycje, bo kochamy Bydgoszcz. Jak się kocha, to niekoniecznie za coś. Czasami trzeba kochać mimo wszystko.
W swoich wystąpieniach kandydaci Lewicy przedstawiali argumenty uzasadniające tezę tematu spotkania z mediami.
Anna Zofia Mackiewicz:
1. Dzięki inwestycjom w uzdatnianie wody, bydgoszczanie mogą pić wodę prosto z kranu. Zaś inwestycje w magazynowanie wody sprawiają, że jest nam niestraszna żadna susza. 99 proc. gospodarstw jest w zasięgu sieci wodociągowej a 98 proc. – kanalizacji. Modernizowane były sieci wodociągowe. Względem opłat za wodę i odprowadzanie ścieków należymy do miast najtańszych!
2. Bydgoszcz była pierwsza w kraju, kiedy przygotowana została do systemu kanalizacji czyszczącej. Wydano na to 300 mln zł. 450 km sieci zostało poddanych renowacji i czyszczeniu. Dobudowano 41 km, 43 zbiorniki retencyjne, 68 oczyszczalni. Te prace utrudniają nam poruszanie się po mieście, wiemy o tym, ale będzie radość przy okazji nawalnego deszczu. Nie ma takiego drugiego miasta!
A. Mackiewicz mówiła też o systemie gospodarki śmieciami komunalnymi, co sprawia, że Bydgoszcz jest czystym miastem. Jestem bydgoszczanką i jestem z tego dumna – zakończyła swą wypowiedź A. Mackiewicz.
Jan Szopiński – na pamiętnej konferencji prasowej w lutym 2023 r. z prof. Maciejem Świątkowskim pokazaliśmy, w którym kierunku należy działać, by w Bydgoszczy uruchomić wydział lekarski. Tak się stanie na Politechnice Bydgoskiej. Miasto przekazuje na jego potrzeby Szpital Miejski. Rozwój medycyny w mieście, to też sprawa rozwoju Collegium Medicum. Uczy się tam prawie 5 tys. studentów i pracuje ponad 1400 pracowników, w tym 800 naukowców. W styczniu br. otwarto najnowocześniejszą w Polsce i trzecią w Europie klinikę kardiochirurgii w oparciu o sztuczną inteligencję. Wydział medyczny, który tworzy się na Politechnice, zbiega się czasowo z opracowaniem i uruchomieniem rok temu przez polskich naukowców PB aparatu do sztucznego oddychania (polski respirator). Niestety nie spotkał się z zainteresowaniem ówczesnych władz resortu zdrowia. Zadbają o to teraz nowi radni Bydgoszczy.
Marek Jeleniewski – nowi radni zadbają także o lepsze warunki studiowania w Bydgoszczy, dokąd już teraz przyjeżdżają do licznych szkół i uczelni młodzi ludzie z całego kraju. Są zwykle zachwyceni Bydgoszczą, ale gdyby miasto w minionych latach nie było dyskryminowane i otrzymywało więcej środków na rozwój, obecność ok. 40 tys. studentów w pełni wykorzystać by można jako czynnik miastotwórczy. Systematycznie poprawiamy warunki studiowania przekazując uczelniom budynki na nowe wydziały (np. lekarsko-dentystyczny). Zależałoby nam, by po studiach absolwenci pozostawali w Bydgoszczy.
Monika Pociot – jako kandydatka na radną Bydgoszczy zwróciła uwagę na to, jak miasto się zmienia i wskazała, co osiągnięto do tej pory w programie termomodernizacji w latach 2006-2024. Do tej pory zmodernizowano już 90 budynków inwestując łącznie blisko 250 mln złotych. Obecnie trwają prace w jednym budynku o wartości 13 mln złotych. Przygotowano 24 dokumentacje projektowo-kosztorysowe i planowane jest kolejne 35. Możemy również zauważyć, że osiągnięte wskaźniki obejmują m.in. redukcję zużycia energii o 62% i produkcję energii z OZE. Dodatkowo w latach 2011-2023 dzięki dotacjom konserwatorskim w wysokości 8 mln złotych przeprowadzono remonty elewacji ponad 80 kamienic wpisanych do rejestru zabytków. Jako Lewica nie zatrzymujemy się, a nasza praca przynosi konkretne rezultaty. Bydgoszcz pięknieje i to jest przede wszystkim efekt naszej 14-letniej współpracy z Platformą Obywatelską w zarządzaniu miastem.
Kazimierz Drozd – przywołał spotkanie przewodniczących rad miast wojewódzkich, odbywające się raz na ok. 6 lat. Wszyscy, jak jeden mąż oświadczyli, że są zaskoczeni tym, jak bardzo i pozytywnie Bydgoszcz się zmieniła. Nawiązując do miejsca, gdzie odbywa się konferencja – basen Astorii, to też przykład zmian. Na ten obiekt czekało wielu sportowców oraz amatorów zdrowego trybu życia i aktywności. Pływalnia o wymiarach olimpijskich należy do najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. W połączeniu ze strefą siłowni, cardio i salą ćwiczeń oraz strefą wellness tworzą kompleksową ofertę sportowo-rekreacyjną dla pływaków, triathlonistów, osób, które doceniają aktywność, jako formę spędzania czasu wolnego oraz dla potrzeb wysokich wymagań zawodów sportowych.
Mirosław Kozłowicz skrytykował krzywdzące opinie o Bydgoszczy głoszone przez polityków, kandydatów innych partii, m.in. radną Grażynę Szabelską z PiS („Bydgoszcz w ruinie”). Od 14 lat Lewica współrządzi Bydgoszczą z PO, nie mówimy wyborcom o obietnicach, których nie da się zrealizować, pokazaliśmy dziś wykonane zadania i trwające inwestycje.
Zobacz: https://www.facebook.com/LewicaBydgoszcz/videos/1789716924853154
Opr. nim, 14 marca 2024 r.