W niedzielę 20 lutego ponad 140 delegatek i delegatów warszawskiej Nowej Lewicy wybrało swoje władze, przyjęło deklarację programową i szereg uchwał, w tym wyrażającą solidarność z obywatelkami i obywatelami zagrożonej rosyjską agresją Ukrainy. Co istotne, wszystkie decyzje warszawskiego Kongresu zapadły przytłaczającą większością głosów, a wiele z nich jednomyślnie.
Współprzewodniczącymi warszawskiego okręgu zostali posłanka Anna-Maria Żukowska i radny m.st. Warszawy Marek Szolc. Funkcję sekretarza będzie pełnić Jacek Pużuk.
Współprzewodniczący reprezentują nie tylko obie frakcje Nowej Lewicy, ale również obie strony Wisły - Anna-Maria Żukowska, wcześniej członkini Sojuszu Lewicy Demokratycznej Warszawę lewobrzeżną, a Marek Szolc, wcześniej w Wiośnie, jako radny z Pragi-Południe prawobrzeżną. Zarówno w Radzie, jak i Zarządzie licznie reprezentowane są młodzieżowe organizacje - Młoda Lewica i Federacja Młodych Socjaldemokratów.
Nowo wybrani szef i szefowa stołecznych struktur wskazali, że priorytetami dla Lewicy w Warszawie będzie pokazanie mieszkankom i mieszkańcom Warszawy pozytywnej, postępowej wizji miasta, jaką reprezentuje partia, konsolidacja i wzmocnienie struktur oraz dobre przygotowanie do wyborczych starć z PiS podczas wyborów parlamentarnych i samorządowych w 2023 roku oraz europejskich w 2024 roku. Zapowiedzieli podjęcie licznych, skierowanych do mieszkanek i mieszkańców inicjatyw, konkretne projekty rozwiązań problemów stolicy oraz uchwał dla rady miasta, jak również czynne zabieranie głosu w sprawach miasta.
- Choć delegaci i goście pochodzą z różnych partii i organizacji, to wszyscy znają się choćby z protestów, demonstracji i akcji w obronie praworządności, praw kobiet, wolnych mediów i środowiska - mówiła posłanka Żukowska.
- Nowa Lewica to nowa energia, nowy program i nowe otwarcie, także w Warszawie - powiedział radny Szolc. - Zapraszamy do wstępowania działania z nami i wstępowania do naszej partii. Chcemy być słyszalnym głosem wszystkich, którzy chcą przyjaznej, zielonej, prawdziwie postępowej i dobrej do życia stolicy.
Potrzebę współpracy i stworzenia wspólnego komitetu w wyborach samorządowych podkreślał przemawiający gościnnie na Kongresie poseł Lewicy Razem Adrian Zandberg. Członek zarządu stowarzyszenia Miasto jest Nasze Filip Szulik-Szarecki podkreślił konieczność zmiany Warszawy na lepsze oraz pokazania „bliskiej ludziom wizji miasta".
Przyjęta przez warszawski kongres obszerna i szczegółow deklaracja programowa jest rozwinięciem programu ogólnopolskiego Lewicy i podobnej deklaracji przyjętej przez kongres wojewódzki. Dominują w niej tematy podnoszone od dawna przez lewicowych polityków i przedstawicieli organizacji społecznych, jak dostępność mieszkań, społeczne budownictwo, priorytet dla komunikacji miejskiej, dążenie do neutralności klimatycznej czy wielokrotnie podkreślane uwzględnienie równouprawnienie wszelkich grup mieszkanek i mieszkańców w dostępie do wszystkich miejskich usług, udogodnień i korzyści z życia w nowoczesnym mieście.